Istnieje wiele różnych sposobów na obniżenie kosztu polisy ubezpieczeniowej samochodu. Wycena polisy polega na ocenie ryzyka spowodowania szkody, więc wyceniając polisę ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników dotyczących kierowcy i jego samochodu (sprawdź od czego zależy wysokość składki) a wszystkie one mają bezpośredni wpływ na jej ostateczną cenę. Pomimo, iż części tych czynników, np. wieku kierowcy nie można zmienić, na niektóre możemy mieć wpływ, np. zmiana prawa jazdy na brytyjskie, zamontowanie alarmu lub umiejętne dobranie auta pod profil kierowcy.
Najważniejszą sprawą podczas wybierania polisy ubezpieczeniowej jest porównanie ofert
Może okazać się, że najtańszy ubezpieczyciel, bez tych wszystkich dodatkowych czynności, zaproponuje nam świetną cenę w porównaniu z innymi.
1. Płatność
Płać z góry. Rozbicie płatności za ubezpieczenie na raty podnosi jego cenę średnio o aż 20% (!). Jeśli nie masz na to środków możesz skorzystać z karty kredytowej i w ciągu 50 dni spłacić ją bez odsetek.
2. Rodzaj ubezpieczenia
Zastanów się nad rodzajem ubezpieczenia, którego potrzebujesz (sprawdź jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych w UK). Sprawdź w porównywarce ceny każdego z nich. Zazwyczaj third party/ fire and theft jest najtańsze ale nie jest to regułą i zawsze warto sprawdzić inne poziomy ubezpieczenia.
3. Główny kierowca
Jeżeli masz partnera lub partnerkę i będziecie oboje poruszać się tym samochodem wpisz jako głównego kierowcę („main driver”) osobę, która będzie jeździć częściej. Jeżeli oboje będzie jeździć mniej więcej tyle samo, sprawdź kto z Was jako main driver wyjdzie taniej 😉
4. Doświadczony kierowca
Opcja, która z reguły zmniejsza cenę to ubezpieczenie się razem z inną osobą, która jest doświadczonym kierowcą i ma dużą zniżkę za bezszkodową jazdę („no claim bonus”), np. członek rodziny albo znajomy, który rzadko jeździ samochodem. Pamiętaj jednak, aby nie zaznaczać takiej osoby jako main driver, bo to oszustwo, które wykryte pozbawi Cię odszkodowania i zaprowadzi przed sąd.
5. Zniżki
Przenieś zniżki za bezwypadkową jazdę z Polski. Część brytyjskich firm ubezpieczeniowych akceptuje zniżki z Polski, najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z firmą aby dowiedzieć się czy i na jakich zasadach je honorują. Lista firm, które honorują zniżki z Polski oraz więcej informacji na ten temat
6. Dokument prawa jazdy
Wymień prawo jazdy na brytyjskie. Koszt to 43 funty i powinien zwrócić się po około dwóch latach (więcej na ten temat znajdziesz tutaj)
7. Zawód kierowcy
Na cenę ubezpieczenia wpływa także wykonywany przez Ciebie zawód. Czasami nawet zbliżone profesje mają inne stawki za ubezpieczenie. Sprawdź tutaj czy jest podobny zawód do Twojego, który płaci mniej i, jeżeli tak, to wypełniając aplikację „zmień pracę”.
8. Ilość mil
Nie zawyżaj ilości mil, którą rocznie przejeżdżasz, bo mniej mil to niższe ubezpieczenie.
9. Excess
Zastanów się się czy nie warto podwyższyć „Excess” (kwota, którą będziesz musiał zapłacić w razie kolizji). Wyższy Excess to niższa składka. To trochę ryzykowne posunięcie ale jeśli jeździsz spokojnie albo mało to być może warto ponieść ryzyko.
10. Samochód
Jeżeli masz zamiar zmienić samochód to wybierz taki, który znajduje się w niższej grupie ubezpieczenia (sprawdź jakie auto jest w jakiej grupie). Spójrz także na listę najtańszych w ubezpieczeniu samochodów w UK
11. System zabezpieczeń
Jeśli Twój samochód nie jest w niego wyposażony to zainstaluj alarm lub immobiliser. Nie opłaca się jednak tego robić w starych samochodach.
12. Porównywarka
Skorzystaj z porównywarki. Rynek ubezpieczeń na Wyspach Brytyjskich jest około dwa razy większy niż Polski a co za tym idzie, towarzystw ubezpieczeniowych i ofert ubezpieczeń jest znacznie więcej, dlatego podczas zakupu polisy bardzo ważne a nawet konieczne jest skorzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych. Samodzielne porównanie nawet 20 ofert od około 140 ubezpieczycieli jest bardzo trudnym zadaniem a warto wiedzieć, że przy takich możliwościach wyboru ceny polis u różnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet dwukrotnie(!)
13. Moment zakupu nowej polisy
Pamiętaj aby zabrać się za temat ubezpieczenia minimum miesiąc przed wygaśnięciem obecnej. Jeśli załatwiasz to w ostatniej chwili ceny zawsze będą wyższe, gdyż ubezpieczyciele wiedzą, że nie masz zbyt dużo czasu a polisę i tak kupić musisz. Im bliżej do wygaśnięcia tym drożej. Drugą kwestią jest też opcja zaoszczędzenia poprzez wymianę prawa jazdy, a jak informuje strona rządowa, może to trwać do 3 tygodni. Warto zatem pomyśleć o tym wcześniej, bo można na prawdę sporo zaoszczędzić.
Na czym polega wycena polisy
Warto sprawdzić listę czynników, jakie bierze pod uwagę ubezpieczyciel podczas wyceny polisy ubezpieczeniowej, podczas wyboru auta i stworzyć sobie swój nazwijmy to „portret ubezpieczającego”, który wyłoni obraz jaki zobaczy ubezpieczyciel w momencie wyceny polisy.
Przykład:
Młody lub świeży kierowca, zamieszkały w dużym mieście, który chce zakupić auto o dużych osiągach, na aluminiowych felgach i z przyciemnianymi szybami.
Dla ubezpieczyciela oznacza to:
- młody/świeży kierowca = grupa najwyższego ryzyka potencjalnego spowodowania szkody z własnej winy
- zamieszkanie w dużym mieście = większy ruch to większe ryzyko szkody i więcej ludzi, czyli większe ryzyko kradzieży
- auto o dużych osiągach = zwiększone ryzyko szkody, a kiedy dodać do tego jeszcze młodego kierowcę (bardziej skłonnego do brawurowej jazdy i pochopnych decyzji) lub świeżego, niedoświadczonego kierowcę to ryzyko staje się podwójne
- aluminiowe felgi + przyciemniane szyby = lepszy wygląd samochodu, co przekłada się na większe ryzyko kradzieży spotęgowane dodatkowo zamieszkaniem w gęsto zaludnionej okolicy
Ryzyko szkody w takim przypadku jest bardzo duże, zatem cena polisy nie może być niska, czasem nawet może być wyższa niż wartość samego auta, jeśli nie było ono zbyt drogie.
Leave a Comment