Wycena polisy ubezpieczeniowej opiera się na ocenie ryzyka, jakie potencjalnie może spowodować dany kierowca prowadzący dane auto. Ubezpieczyciele zbierają i analizują dane z kolizji drogowych by później na ich podstawie móc oceniać ryzyko spowodowania szkody i odpowiednio wycenić polisę ubezpieczeniową.
Wycena ubezpieczenia jest wykonywana indywidualnie dla każdego klienta
Wyceniając ubezpieczenie samochodu ubezpieczyciel bierze pod uwagę kilkanaście różnych czynników dotyczących zarówno kierowcy jak i jego auta a wszystkie one mają bezpośredni wpływ na ostateczną cenę polisy.
Poniżej przedstawimy kilkanaście z tych czynników, najważniejszych z punktu widzenia klienta. Pomimo, iż część z nich, np. wiek kierowcy jest niemożliwych do zmiany są też takie, na które możemy mieć wpływ, np. zmiana prawa jazdy na brytyjskie lub instalacja alarmu (przeczytaj więcej na temat sposobów na obniżenie ceny ubezpieczenia)
Zniżki za bezszkodową jazdę, czyli „no claim bonus”.
W UK liczone są one w latach zatem każdy rok bezszkodowej jazdy powiększa nam zniżkę. Dla większości ubezpieczycieli maksymalna długość zniżek to 9 lat, które dają 65% zniżki, są jednak tacy, którzy mają 5,6,7 lub 8 lat maksimum a wartość procentową zniżki podobną lub taką samą. Niektórzy ubezpieczyciele honorują zniżki z Polski, więcej na ten temat przeczytasz tutaj
Historia szkód
Jeśli przez 5 lat nie miałeś żadnej kolizji drogowej cena polisy będzie niższa. Zła historia szkód przekłada się na wyższą cenę polisy i mniejszy wybór ubezpieczycieli, którzy będą chcieli Cię ubezpieczyć. Także szkody otwarte, niezakończone będą podwyższać cenę polisy, ponieważ nie wiadomo jak się zakończą a co za tym idzie jakie odszkodowanie będzie musiała wypłacić firma ubezpieczeniowa.
Historia wykroczeń drogowych
Duża ilość punktów karnych lub wykroczeń drogowych bardzo źle wygląda dla ubezpieczyciela i podwyższa cenę polisy ubezpieczeniowej. Pełna tabela kodów wykroczeń
Najbardziej surowo karana jest jazda bez ubezpieczenia (kod IN10) oraz pod wpływem alkoholu lub narkotyków (kod DR10). Te wykroczenia oczywiście najbardziej podwyższają cenę polisy.
Wiek kierowcy
Wg statystyk ubezpieczycieli najwięcej szkód powodują młodzi kierowcy oraz ci, którzy mają prawo jazdy bardzo krótko i to właśnie te grupy płacą za ubezpieczenie najwięcej. Jeśli nie ukończyłeś 25 roku życia jesteś młodym kierowcą i możesz być pewien, że Twoja polisa ubezpieczeniowa będzie droższa. Także osoby pomiędzy 25 a 30 r.ż. płacą więcej ale już nieco mniej niż te do 25 r.ż.
Zawód wykonywany przez kierowcę
Tutaj także ubezpieczyciele kierują się swoimi statystykami. Pracownik biurowy to wg firm ubezpieczeniowych mniejsze ryzyko niż np. budowlaniec.
Adres zamieszkania kierowcy
Miejsce zamieszkania bardzo przekłada się na cenę ubezpieczenia. Zamieszkanie w dużym mieście, np. Londynie czy Manchesterze zawsze podwyższa cenę polisy. Ponadto im bliżej centrum miasta mieszkasz tym cena jest większa.
Oto kilka najdroższych kodów pocztowych w UK:
B, CV, DE, E, G, HA, L, LS, LU, M, N, NE, NW, S, SE, SL, SW, TW, UB.
Użytek pojazdu
Jeżeli używasz auta przemieszczając się codziennie na tych samych trasach, np. aby dojechać do pracy, sklepu, szkoły ryzyko, że popełnisz szkodę nie jest zbyt duże. Natomiast w przypadku, kiedy poruszasz się samochodem na różnych trasach, np. Twoja praca wymaga dojazdu do klienta, ryzyko popełnienia szkody jest większe, ponieważ znajdujesz się w różnych miejscach w których ryzyko może być większe.
Najbardziej popularne formy użytkowania samochodu w UK:
- Social Domestic & Pleasure Including Commuting – dojazd do jednego miejsca (np. praca/szkoła) plus użytek prywatny (np. zakupy, odwiedziny u znajomych/rodziny)
- Social Domestic & Pleasure – tylko użytek prywatny, bez dojeżdżania do pracy/szkoły
- Business Use Class 1 – w celach biznesowych, w przypadku kiedy praca wymaga dojazdu do klienta lub po prostu wymaga częstego przemieszczania się w terenie (np. geodeci)
- Business Use Class 2 – w celach biznesowych, kiedy z samochodu korzystają także inni pracownicy
- Business Use Class 3 – w celach biznesowych, kiedy z samochodu korzystają także inni pracownicy plus podróże służbowe
Typ/grupa pojazdu
Samochody w wysokiej grupie ubezpieczeniowej i o dużych mocach są droższe w ubezpieczeniu.
Oczywiście także auta niestandardowe czy importowane będą wymagały zapłacenia wyższej ceny za polisę, ponieważ w przypadku szkody czas i koszt naprawy takiego auta może być wyższy.
Nie ma perfekcyjnego samochodu z punktu widzenia ubezpieczyciela dla którego polisa byłaby tania ale niektóre marki, np. Citroen, Fiat, Ford, Peugeot czy Vauxhall, mogą być stosunkowo tańsze w ubezpieczeniu. Są także prowadzone rankingi aut, których polisy są najtańsze. Taką listę możesz zobaczyć tutaj
Modyfikacje / tuning
Wpływ na ocenę ryzyka a zatem także na cenę ubezpieczenia mają też modyfikacje czy tuning przeprowadzony w samochodzie, np. ulepszenia wyglądu (np. aluminiowe felgi) zwiększają ryzyko kradzieży auta.
Najczęściej zgłaszanymi modyfikacjami są:
- alloy wheels – aluminiowe felgi
- engine chip – chip zwiększający osiągi
- spoiler
- stickers lub exterior decorative changes – naklejki
- suspension lowered – obniżenie nadwozia
- tinted windows – przyciemniane szyby
Systemy zabezpieczeń
Wyposażenie auta systemy zabezpieczeń, np. w alarm czy immobilizer przekłada się na zmiejszenie ryzyka kradzieży a co za tym idzie zmniejsza także koszt ubezpieczenia samochodu.
Poziom ubezpieczenia
W polskiej społeczności w UK krąży mit o tym, że im wyższy poziom ubezpieczenia tym droższa polisa. Jest to mit z tego względu, że np. w przypadku, kiedy auto jest warte więcej niż £5000 większość ubezpieczycieli zaoferuje ubezpieczenie typu Comprehensive za niższą kwotę a np. w przypadku, kiedy jesteś młodym lub świeżym kierowcą tańsze będzie dla Ciebie ubezpieczenie typu TPFT, ponieważ wg statystyk ubezpieczycieli w przypadku młodych lub świeżych kierowców ryzyko, że spowodują szkodę ze swojej winy jest znacznie większe. Poziom ubezpieczenia powinno się po prostu dostosowywać do wartości samochodu, jego typu oraz formy użytkowania, gdyż np. w przypadku, kiedy jeździ się mało poziom ubezpieczenia typu TPFT może być zupełnie wystarczający i nie ma sensu przepłacać za Comprehensive.
Podsumowanie
Jak powszechnie wiadomo, ubezpieczenia w UK nie są tanie, dlatego warto mieć na uwadze powyżej wymienione czynniki by móc stworzyć swój wizerunek u ubezpieczyciela i wiedzieć jakie kroki podjąć, by obniżyć cenę ubezpieczenia.
Leave a Comment