Oznacza to, że jeśli posiadacz samochodu wykupił ubezpieczenie tylko na samego siebie, jest on jedyną osobą,
która może tym samochodem jeździć. Jeśli chciałby aby np. jego żona także mogła nim jeździć polisa musiałaby zostać zawarta na nich oboje.
Im więcej kierowców tym wyższa cena polisy ubezpieczeniowej.
- Czy jest możliwość aby każdy z prawem jazdy mógł poruszać się danym samochodem?
Polisa „any driver” pozwala na korzystanie samochodu na takich samych warunkach, jak normalnie odbywa się to Polsce, czyli każdy kto posiada prawo jazdy może jeździć autem, na które została wykupiona. „Każdy” oznacza jednak osoby, które ukończyły 25 rok życia. Ubezpieczenie tego typu jest znacznie droższe od zwykłego, na kierowcę i stosują je głównie firmy transportowe i kurierskie.
- Flota
Wielkiej Brytanii to już 2 auta należące do jednej osoby fizycznej. Oznacza to, że jeśli posiadacz, np. 2 samochodów chce je oba ubezpieczyć jest to traktowane jako ubezpieczenie floty pojazdów.
- Ceny ubezpieczeń
Ubezpieczenie samochodu w UK jest bardzo drogie i w skali rocznej może wynieść nawet połowę wartości auta. Najdrożej za ubezpieczenia płacą młodzi kierowcy.
- Ubezpieczenie dla młodego kierowcy.
Młodzi kierowcy, czyli ci przed ukończeniem 25 roku życia, płacą najwyższe składki ubezpieczeniowe, ponieważ wiek jest najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyceny ubezpieczenia ze względu na jego imienny charakter. Młodemu kierowcy nie są naliczane zniżki, jeśli jest wskazany jako drugi kierowca, np. w ubezpieczeniu na samochód ojca. Aby zniżki były mu naliczane musiałby zostać wskazany jako główny kierowca przez 12 miesięcy.
- Zniżki
Tutaj jest tak jak w Polsce, ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę „No Claim Bonus”, czyli posiadane przez kierowcę zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uznają polskie zniżki częściowo lub nawet w całości, jednak jest to zależne od ich polityki wewnętrznej. Najlepiej jest się dowiedzieć bezpośrednio poprzez infolinię lub zapytanie mailowe.
Korzystanie z usług agenta lub brokera ubezpieczeniowego są na Wyspach Brytyjskich rzadkością. Większość towarzystw ubezpieczeniowych w UK prowadzi sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych w systemie direct, oznacza to, że polisę można wykupić dzwoniąc na ich infolinię albo przez stronę internetową z pominięciem całej papierologii jak ma to miejsce w Polsce. Wiąże się to także z brakiem oględzin samochodu przez pracownika firmy ubezpieczeniowej, jednak należy pamiętać, że najważniejsze jest aby formularz polisowy wypełnić uczciwie, gdyż podanie fałszywych informacji może mieć poważne konsekwencje w przypadku powstania szkody. Brytyjskie prawo w kwestii obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest o wiele bardziej restrykcyjne niż w Polsce.
Rynek ubezpieczeń na Wyspach Brytyjskich jest około dwa razy większy niż Polski a co za tym idzie, towarzystw ubezpieczeniowych i ofert ubezpieczeń jest znacznie więcej, dlatego podczas zakupu polisy bardzo ważne a nawet konieczne jest skorzystanie z porównywarek ubezpieczeniowych. Samodzielne porównanie nawet 20 ofert od około 140 ubezpieczycieli jest bardzo trudnym zadaniem a warto wiedzieć, że przy takich możliwościach wyboru ceny polis u różnych ubezpieczycieli mogą różnić się nawet dwukrotnie(!)
Wybierając ubezpieczenie samochodu w UK koniecznie należy porównać nie tylko ceny w ramach tego samego wariantu ale także w ramach różnych opcji (np. third party + comprehensive, czyli pakiet OC+AC), gdyż może się okazać, że tańsze będzie, wspomniane w nawiasie, ubezpieczenie kompleksowe niż podstawowa polisa pokrywająca tylko koszty szkód wyrządzonych osobom trzecim (third party, czyli OC).
Leave a Comment