Ubezpieczenie samochodu w UK – rodzaje polis i rozszerzeń
- W Wielkiej Brytanii kierowcy mają do w\yboru trzy różne warianty polis ubezpieczeniowych, które różnią się zakresem ubezpieczenia. Są to:
Third party – odpowiednik polskiego OC, który chroni tylko osoby trzecie i ich mienie, które mogą zostać poszkodowane przez posiadacza polisy. Nie jest nim objęty samochód posiadacza ubezpieczenia ani szkody na nim powstałe.
Third party fire and theft – third party + ubezpieczenie na wypadek pożaru i kradzieży, bardzo podobne do polskiego OC + minicasco.
Comprehensive (lub fully comprehensive) – odpowiednik polskiego OC+ AC, chroni przed tym, co third party i third party fire and theft i dodatkowo ochrania także samochód posiadacza polisy przed szkodami wyrządzonymi zarówno przez niego samego jak i przez osoby trzecie.
_____________________________________________________________________________________
Zgodnie z aktem Continuous Insurance Enforcement (CIE) z czerwca 2011 roku, musisz posiadać ważną polisę ubezpieczeniową nawet w przypadku, kiedy Twój samochód nie jest w użytku tylko stoi w garażu lub na posesji. Jeśli nie masz ważnej polisy ubezpieczeniowej DVLA może nałożyć na ciebie karę w wysokości do £1000. Jedynym przypadkiem, kiedy możesz nie wykupować ubezpieczenia jest SORN.
_____________________________________________________________________________________
- SORN („Statuatory Off Road Notification”), czyli wyłączenie samochodu z użytku.
Jeżeli Twój samochód aktualnie nie jest użytkowany (np. stoi w garażu/na posesji) możesz wyłączyć go z użytku. W tym celu należy wysłać do DVLA formularz V890. Pamiętaj jednak, że SORN nie jest bezterminowy i musisz go odnowić po 6 lub 12 miesiącach.
- Rozszerzenia, które możesz dokupić do ubezpieczenia samochodu w UK:
Breakdown Cover – pomoc drogowa i holowanie; sprawdź dokładnie co znajduje się w jego zakresie, gdyż czasami niska cena kryje za sobą niekompletne usługi np. tylko roadside assistance, czyli pomoc na drodze bez pokrycia kosztów holowania.
Legal Cover – pomoc prawnika w dochodzeniu swoich praw i roszczeń od strony przeciwnej, w przypadku szkody nie z naszej winy. Szczególnie rekomendowana opcja.
Protected NCB (no claims bonus) – zabezpieczone zniżki; dostępna tylko dla kierowców posiadających (w zależności od firmy ubezpieczeniowej) 4 lub więcej lat zniżek za bezszkodową jazdę. Rozszerzenie tego typu daje nam pewność, że w przypadku spowodowania szkody nie stracimy zniżek. Należy również pamiętać, że istnieją odpowiednie limity np. 2 szkody w ciągu 3 lat bez utraty zniżek. Koszt zabezpieczenia zniżek odpowiada przeważnie 10% wartości polisy.
Albany – samochód zastępczy w przypadku szkody całkowitej; jeżeli nasz samochód zostanie uznany za szkodę całkowitą tj. wartość naprawy przekroczy 60% wartości pojazdu, firma ubezpieczeniowa zwróci koszt całego pojazdu.
Excess protection – zabezpieczenie udziału własnego; do każdego rodzaju szkody przypisana jest odpowiednia kwota excessu, czyli sumy, którą musimy wpłacić gdy chcemy aby nasza firma ubezpieczeniowa zajęła się tą szkodą.Wkład własny w szkodę nie jest zwracany klientowi i stanowi kwotę, którą klient musi zapłacić w momencie szkody. Jeżeli nasz wkład własny wynosi np. £500 rekomendowane byłoby zakupienie tego dodatku.
GAP cover – pokrywa różnicę pomiędzy wartością pojazdu w przypadku szkody całkowitej a ceną nowego pojazdu; szczególnie rekomendowany dodatek w przypadku aut nowych o sporej wartości. W przypadku szkody całkowitej możemy być pewni, że nasze odszkodowania będzie powiększone o odpowiednią kwotę.
Leave a Comment