Wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie to jeden z kilku sposobów, by obniżyć cenę polisy ubezpieczeniowej (więcej sposobów znajdziesz tutaj) oraz dodatkowy plus z posiadania brytyjskiego dokumentu. Dla wielu Polaków jest to jedyny brytyjski dokument jaki posiadają, gdyż nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków aby go otrzymać a sam proces wymiany jest prosty i niedrogi.
Wymiana prawa jazdy a cena ubezpieczenia
Osoby posiadające brytyjskie prawo jazdy płacą z reguły nieco mniej niż posiadacze dokumentów z Polski i innych państw Unii Europejskiej. Wymiana prawa jazdy na brytyjskie nie w każdym przypadku faktycznie obniży koszt ubezpieczenia ale w większości przypadków pozwala zaoszczędzić od kilkunastu do nawet 200-300 funtów. Osoby z małym doświadczeniem jako kierowca i bez zniżek pewnie nie zaoszczędzą na tym zbyt dużo ale doświadczeni kierowcy, ze zniżkami mogą naprawdę uzyskać sporą różnicę w cenach. Należy pamiętać o tym, że wymiana prawa jazdy wiąże się z kosztami, jakie musimy ponieść, obecnie koszt wymiany dokumentu to 43 funty.
Czy warto wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie?
Jak już wyżej wspominaliśmy, oszczędności po wymianie dokumentu mogą być bardzo różne. Wszystko to, tak samo zresztą jak i sama cena ubezpieczenia, zależy od okoliczności i danych związanych z kierowcą. Aby zobrazować jak to wygląda, stworzyliśmy trzy osoby znajdujące się w różnych okolicznościach i za pomocą porównywarki QuoteZone sprawdziliśmy dla nich ceny ubezpieczeń z polskim i brytyjskim prawem jazdy. Każda z tych osób mieszka oczywiście w UK, płaci za ubezpieczenie za rok z góry, excess 200 funtów, nie mają punktów karnych ani żadnych wykroczeń drogowych.
Osoba 1
Kaja, lat 25, polskie prawo jazdy od 7 lat, pracuje w fabryce, jej samochód to Audi A3 1.8 benzyna z 2008 roku, zniżki przeniesione z Polski 2 lata, mieszka na obrzeżach Birmingham, brak dodatkowych kierowców, auto parkuje na ulicy przed domem. Kaja jest osobą młodą, nie ma rodziny, mieszka w dużym mieście, ma całkiem szybki samochód zatem kwota jej ubezpieczenia na pewno będzie duża. Po sprawdzeniu jej przypadku w QuoteZone najtańsze ubezpieczenie Third Party z polskim prawem jazdy wyniesie dokładnie tyle samo, co z brytyjskim prawem jazdy.
Osoba 2
Monika, 39 lat, mężatka z dwójką dzieci, self-employed, prawo jazdy od 14 lat, zniżki 5 lat, mieszka w Doncaster, mąż jest dodatkowym kierowcą, samochód 10-letni VW Passat, parkowany na podjeździe, polisa Third party, excess £200, płaci za rok z góry, brak punktów i przewinień drogowych. Dla Moniki, koszt najtańszego ubezpieczenia z polskim prawem jazdy to £729.12, po zmianie na brytyjskie cena spadła do £712.16, zatem zaoszczędziła by ona £16.96. W takim wypadku wymiana prawa jazdy za 43 funty po 3 latach zaczęłaby oszczędzać. Prawdopodobnie, oszczędność wtedy mogłaby być większa, bo po 3 latach urosłyby jej zniżki.
Osoba 3
Marek, 50 lat, pracuje na etacie, mieszka w Oxfordzie, jeździ 3 letnią Hondą Jazz, parkuje ją w garażu, ma prawo jazdy od 30 lat, NBC 12 lat, excess 200 funtów, polisa Compherensive, płaci za rok z góry, brak punktów i przewinień drogowych. Marek jest osobą o niezbyt dużym ryzyku dla ubezpieczyciela, ma duże doświadczenie, mieszka w spokojnym mieście, trzyma auto w garażu. Jego ubezpieczenie prawdopodobnie będzie najniższe z całej naszej trójki. Po sprawdzeniu Marka z polskim prawem jazdy w QuoteZone najtańsze ubezpieczenie to koszt £475.68 a z brytyjskim prawem jazdy £295.15, zatem Marek po wymianie dokumentu za £43 oszczędza £137.53. Ubezpieczenie to jest nie tylko tańsze ale jest bardziej kompleksowe.
Powyższe przykłady fikcyjnych osób pokazują, że warto w porównywarce sprawdzić czy zmiana dokumentu z naszym przypadku przyniesie oszczędności. Na szczęście po uzupełnieniu formularza z polskim prawem jazdy nie trzeba robić drugiej wyceny, wystarczy ją edytować i zmienić tylko prawo jazdy na brytyjskie a porównywarka znów wszystko przeanalizuje i pokaże wyniki, na podstawie których ocenimy czy opłaca się wymienić dokument. Póki co, jak widnieje na rządowej stronie, nie ma obowiązku wymiany tego dokumentu, można spokojnie poruszać się po brytyjskich drogach na podstawie polskiego prawa jazdy. Jeśli zdecydujesz się na wymianę, pamiętaj, że trwa to do 3 tygodni, więc musisz zrobić to odpowiednio wcześniej, przed wygaśnięciem aktualnej polisy.
Wymiana prawa jazdy na brytyjskie jest tylko jednym z wielu sposobów aby wpłynąć na cenę ubezpieczenia. Jakie są inne sposoby dowiesz się tutaj
Jak wymienić prawo jazdy na brytyjskie?
Pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza D1, który możesz zamówić na oficjalnej stronie rządowej (zostanie on przysłany do Ciebie pocztą) lub wstąpić do najbliżej placówki Royal Mail i wziąć formularz ze stojaka. Formularz jest oczywiście bezpłatny. Pamiętaj aby w rubryce z pytaniem i okres posiadania prawa jazdy wpisać datę zdania egzaminu a nie datę wydania dokumentu. Do formularza będziesz musiał dołączyć swoje zdjęcie (w odpowiednim miejscu na formularzu), swój dokument tożsamości i polskie prawo jazdy oraz opłatę, czyli czek lub „postal order” (opłata na poczcie), nie wolno wysyłać gotówki. Wszystko to wkładamy do koperty i wysyłamy na odpowiedni adres, który trzeba wybrać z listy adresów na formularzu. Nic się nie stanie, kiedy wyślesz na nieodpowiedni adres, po prostu będzie to wtedy trwało dłużej. Najlepiej nie oszczędzać i wysłać za pomocą „next day special delivery” i włożyć do środka też przedpłaconą przesyłkę, wtedy odeślą też w ten sposób. Jest to bezpieczny sposób na wysyłanie dokumentów, w razie zaginięcia odszkodowanie wynosi 500 funtów. Przesyłkę możesz nadać na stronie Royal Mail, wydrukować etykietę, nakleić na kopertę i po prostu wrzucić przesyłkę do skrzynki. Do 3 tygodni powinieneś dostać brytyjskie prawo jazdy oraz swój dokument tożsamości.
Leave a Comment